wtorek, 20 sierpnia 2013

"Igrzyska śmierci" Suzanne Collins




Rozjazdy wakacyjne jak na razie się skończyły, więc wzięłam się za nadrabianie zaległości książkowych leżących na mojej półce i z utęsknieniem wołających o czytanie ich! xD
Na pierwszy rzut (termin oddania się zbliża, a prolongować się nie da) poszła książka
Susanne Collins, Igrzyska Śmierci, Wydawnictwo Media Rodzinna, Poznań 2009, s. 351.
Pomimo tego, iż ta książka znajduje się w bibliotekach na dziale dziecięcym, przebrnęłam przez jej wątek bez żadnych zastrzeżeń.
Akcja dzieje się w mieście Panem, gdzie corocznie dwóch młodych mieszkańców, chłopiec i dziewczyna, z 12 dystryktów owej krainy muszą stoczyć ze sobą walkę w Głodowych Igrzyskach.  Turnieju, który toczy się o życie, gdzie zwycięzcą jest tylko jeden uczestnik.
W owej publicznej „rozrywce” bierze również udział nasza główna bohaterka Katniss Everden, która dokonuje iście wygórowanego czynu zgłaszając się na ochotnika w zamian za swoją siostrę Prim. Z 12 Dystryktu do udziału wylosowany zostaje również syn piekarza Peeta, który uratował kiedyś Katniss od śmierci głodowej dając jej bochenek chleba.   Od tego momentu dwójkę tych młodzieńców połączy istnie zawirowana, czasami zmanipulowana akcja. Staja się oni głównym punktem w tych Igrzyskach tworząc parę nieszczęśliwie zakochanych.

Igrzyska Śmierci cytując z tyłu okładki książki: „to nie jest książka dla dzieci. To jest powieść dla dojrzałych młodych ludzi, którzy rozumieją, że okrucieństwo jest częścią historii ludzkości, którzy potrafią dostrzec znamiona w najbardziej wyrafinowanych formach i którzy tak jak Katniss mają w sobie odwagę i determinację, by mu się przeciwstawić.”
To prawda, ta książka opisuje wiele okrucieństw, które możemy napotkać czytając tę powieść. Głównym jest chociażby to, iż zawodnicy, aby wygrać muszą zabić niewinnych sobie konkurentów.
Piękna w tym wszystkim jest siła walki, motywacja bohaterów, którzy doświadczeni przez przeróżne sytuacje walczą, aby powrócić do normalności, gdzie nie będzie już niewinnej śmierci oraz wszelkiego dawanego zła.
Z niecierpliwością czekam na moment, kiedy będę mogła czytać kolejną część tej Trylogii;)

Książka przeczytana w ramach wyzwania: trójka e-pik
moja ocena 5/6

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz